Folders |
7/13-14/2011 Results - OTC All Comers' MeetsPublished by
2011 OREGON TRACK CLUB ALL COMERS RESULTS Thursday, July 14 13 and older, age group winners Low hurdles Women: 13-14: McKayle Reber, 20.7 17-18: Rochelle Pappel, 16.4
Men: 15-16: Garrett Lewellen, 16.1 17-18: Jake Comstock, 15.2 19-29: Kevin Stone, 15.5
100m Women: 13-14: Samantha Fitz, 13.0 17-18: Kayla Bateman, 13.3 19-29: Jamie Lynn, 29.9
Men: 13-14: Billy Jones, 11.2 15-16: Garrett Lewellen, 11.4 17-18: Anthony Longford, 11.0 19-29: Eric Dahl, 11.0 30-39: Travis Wong, 12.9 45-49: Jeff Girod, 14.6
200m Women: 13-14: Samantha Fritz, 27.9 17-18: Kayla Bateman, 27.7 30-39: Renee Knapp, 32.2 45-49: Leslie Hauckeshell, 33.9
Men: 13-14: Zak Breaux, 26.7 15-16: Chris McGlaun, 23.7 17-18: Alex Santana, 23.0 19-29: Eric Dahl, 23.3 30-39: Travis Wong, 27.6 40-44: Byrke Beller, 25.1 50-54: Galen Martin, 28.3 65-69: Larry Norris, 32.0
400m Women: 13-14: Claire Pettit, 1:05.3 15-16: Molly Bohrer, 1:08.8 17-18: Josie Dietel, 1:10.2 19-29: Jennifer Horton, 1:30.7
Men: 13-14: Aidan Lannam, 1:05.0 15-16: Jason Thomas, 54.8 17-18: Salvador Valencia, Jr., 56.1 30-39: Adam Steele, 53.5 40-44: Jamie Kiler, 1:05.3 50-54: Galen Martin, 1:04.1 65-69: David Elliott, 1:19.8
800m Women: 13-14: Molly Love, 2:59.9 15-16: Hayley Girod, 2:54.1 17-18: Sarah Sherman, 2:52.3 19-29: Emily McMahon, 2:10.4 30-39: Renee Knapp, 2:42.7
Men: 13-14: Nic Mau, 3:00.6 15-16: Ben Rodriguez, 2:18.3 17-18: Salvador Valencia, Jr., 2:16.6 19-29: Kyle Lynch-Klarup, 2:08.8 30-39: Randy Mitts, 2:34.8 45-49: Thomas Kruezpeinter, 2:10.7 50-54: Terry Bradetich, 2:40.3 55-59: Richard Clark, 2:23.4 60-64: John Merk, 3:17.0
1500m Women: 13-14: Molly Love, 6:01.4 15-16: Hayley Girod, 5:37.3 17-18: Sarah Sherman, 5:22.5 19-29: Zoe Roy, 4:52.1 45-49: Charlie Solomon, 5:39.5
Men: 17-18: Salvador Valencia, Jr., 4:40.2 19-29: Casey Weinman, 4:14.8 30-39: Josh Gordon, 4:20.0 45-49: Thomas Kreuzpeintner, 4:22.0 50-54: Tom Reitman, 5:08.3 55-59: Ed Rawlinson, 7:16.6
3000m Women: 17-18: Molly Bohrer, 11:52.2 19-29: Brianna Anderson-Gregg, 10:37.7 40-44: Christa Howard, 13:10.3 45-49: Jody Rolnick, 15:18.1
Men: 13-14: Jackson Mestler, 11:36.4 15-16: Caleb Baughner, 10:06.6 17-18: Noah Power, 14:50.0 60-64: John Merk, 14:51.6
5000m Women: 13-14: Gracie Todd, 18:16.0 15-16: Hannah Bolton, 21:22.7 17-18: KD Solomon, 21:31.6 19-29: Anna Heintz, 23:15.1 30-39: Jennifer Briggs, 22:58.2 45-49: Sharon Rogers, 22:57.7 50-54: Morry Roy, 18:36.9
Men: 17-18: Jonathan Ferguson, 16:33.8 19-29: Adam Booth, 15:42.3 30-39: Jeff Sather, 16:36.0 40-44: Tim Cochran, 22:10.5 50-54: John Hall, 21:31.6
High Jump Women: 13-14: Elise Whistler, 4-0 15-16: Charise Kirkpatrick and Kelsey Shaw, 4-6
Men: 13-14: Aaron Heldt, 5-2 15-16: Brock Pinney, 5-6 17-18: Nick O’Connell, 6-4 19-29: Justin Frick, 7-0 ¼ 30-39: Kylee Johnson, 6-8
Long Jump Women: 13-14: Molly Love, 11-8 ½ 15-16: Kereena Emerald, 15-4 17-18: Cara Brasted, 10-6
Men: 13-14: Zak Breax, 17-10 15-16: Amandi Amaitsa, 17-3 17-18: Turner Maxwell, 20-10 19-29: Kevin Godfrey, 20-4 45-49: Troy Baldree, 12-11
Triple Jump Women: 13-14: McKayla Reber, 26-0
Men: 13-14: Joseph Houdeshell, 27-3 15-16: Nathan Moore, 37-0 17-18: Turner Maxwell, 43-3
Javelin Women: 13-14: Regan Grube, 79-10 ½ 15-16: Kelsey Shaw, 110-9 17-18: Annie Whitfield, 115-0 ½ 19-29: Kate Buehler, 119-11 ½
Men: 13-14: Mason Beebe, 139-0 15-16: John Player, 120-2 ½ 17-18: Alex Santana, 136-2 19-29: Cory Miller, 177-10 ½ 65-69: Bob Hibschman, 94-3 ½
Shot Put Women: 13-14: Emma Peters, 28-1 ½ 15-16: Sarah Winterstein, 29-10 17-18: Jessika McCullough, 31-5 30-39: Beth Thorpe, 26-1
Men: 13-14: Clay Burns, 29-9 ½ 15-16: John Player, 35-1 ½ 17-18: Jacob Foutz, 50-4 19-29: Max Perry, 49-4 ½ 30-39: Kevin Humphrey, 35-8 40-44: Bryan Pinney, 42-3 ½
Discus Women: 13-14: Emma Peters, 63-5 15-16: Sarah Winterstein, 80-5 17-18: Laura Grube, 117-7 30-39: Beth Thorpe, 78-2
Men: 13-14: Clay Burns, 81-2 15-16: Brock Pinney, 108-5 17-18: Jacob Foutz, 134-7 19-29: Max Perry, 135-6 40-49: Bryan Pinney, 95-10 70+: Joe Myers, 110-8
Pole Vault Women: 15-16: Marialice Rowland, 9-6
Men: 13-14: Billy Jones, 11-0 15-16: Tanner Konan, 10-0 17-18: J.J. Juilfs, 16-6 19-29: Scott Elliott, 16-0
Wednesday, July 13 12 and Under, age group winners Low hurdles Girls: 9: Lauren Barry, 18.5 10: Kami Walk, 17.1 11: Matilda Rey, 15.6
Boys: 9: Luke Strasdas, 20.4 10: Riley Thompson, 21.5 12: Ben Blythe, 14.8
100m Girls: 7: Avery Wormdahl, 18.3 8: Avery Anderson, 17.2 9: Presley Sirmon, 16.6 10: Nina Richardson, 14.8 11: Euisun Son, 14.2 12: Shelbi Phillips, 14.8
Boys: 7: Willem Ficek and James Duggan, 17.5 8: Tanner Sherwood, 16.1 9: Casey Foss, 16.2 10: Nic McCartin and Emilio Hunter, 14.6 11: Jack Sirmon, 15.7 12: Alex Leve, 15.4
200m Girls: 7: Kallin Sperry, 41.6 8: Kiran Sperry, 37.5 9: Jada Phelps, 36.3 10: Nina Richardson, 32.6 11: Euisun Son, 30.3 12: Ayonna Lumpkins, 34.3
Boys: 7: Willem Ficek, 39.9 8: Jeremy Foss, 35.3 9: Casey Foss, 34.5 10: Emil Adams, 34.6 11: Seth Weiniteimen, 35.0 12: Austin Robbins, 32.1
400m Girls: 7: Kallin Sperry, 1:35.2 8: Avery Anderson, 1:27.7 9: Kenady Leighton, 1:19.2 10: Grace Thornton, 1:20.7 11: Nicole Bauer, 1:20.3 12: Amber Prevedello, 1:18.8
Boys: 7: Spencer White, 1:33.5 8: Jeremy Foss, 1:28.7 9: Carter O’Hare, 1:23.9 10: Emil Adams, 1:22.5 12: Ben Elder, 1:06.8
Mile Girls: 8: Avery Anderson, 7:21.5 9: Kenady Leighton, 6:37.1 10: Melody Hubbs, 6:49.8 11: Caramia Mestler, 7:21.9
Boys: 7: Max Hunter, 8:33.4 8: Vincent Mestler, 7:17.7 9: Casey Foss, 7:13.8 10: Henry Thompson, 8:20.6 11: Jack Love, 6:06.5 12: Ben Elder, 5:48.0
High Jump Girls: 10: Kami W., 3-9 11: Rachel S., 4-2 12: Amber P, 4-3
Boys: 10: Luke S., 3-9 11: Seth W., 3-9 12: Ben B., 4-6
Long Jump Girls: 7: Avery Wormdahl, 7-5 8: Savanna Sirmon, 8-9 9: Presley Sirmon, 9-11 10: Delaney Bloomer, 11-0 ½ 11: Mathilda Rey, 13-7 12: Ryann Thompson, 12-4
Boys: 7: Ethan San Miguel, 7-6 8: Willem Ficek, 9-10 9: Alex Head, 9-3 10: Emilio Hunter and Colten Hallett, 13-0 11: Jack Sirmon, 13-5 12: Alex Leve, 10-10
Shot Put Girls: 10: Aleesha, 15-10 11: Megan, 17-2 12: Ryann Thompson, 25-9
Boys: 10: Andrew Dryden, 25-1 11: Spencer Wilson, 26-8 12: Austin Robbins, 36-5
Discus Girls: 12: Ryann Thompson, 40-10
Boys: 10: Andrew Dryden, 42-9 11: Spencer Wilson, 45-1 12: Austin Robbins, 82-5
Softball Throw Girls: 7: Kalli, 44-7 8: Lindsey J., 44-5 9: Presley S., 80-4 10: Emma McKenney, 86-7 11: Tyra Baron, 114-2 12: Adison Cumming, 97-9
Boys: 7: Evan M, 60-7 8: Jayden C., 89-3 9: Colter, 87-0 10: Jayden Gray, 87-5 11: Seth Weinheimer, 139-10 12: Zack Rivera, 105-0
|