Folders |
7/20-21/2011 Results - OTC All Comers' MeetsPublished by
2011 OREGON TRACK CLUB ALL COMERS RESULTS Thursday, July 21 13 and older, age group winners Low hurdles Women: 17-18: Rachelle Pappel, 16.1
Men: 15-16: Garrett Lewellen, 15.7 17-18: Korey Smith, 14.9
100m Women: 13-14: Samantha Fritz, 13.0 17-18: Rochelle Pappel, 13.3 19-29: Jamie Lynn, 29.4 70+: Becky Sisley, 19.0
Men: 13-14: Kolton Baldrel, 12.8 15-16: Austin Baird, 10.8 17-18: Gavin Kuehne, 12.1 19-29: Eric Dahl, 10.7 30-39: Travis Wong, 13.0 40-44: Jesse Burns, 16.7 45-49: Lou Kaczenski, 13.4 50-54: Glen Hunt, 13.2 70+: Alan Maxwell, 18.0
200m Women: 13-14: Samantha Fritz, 28.3 15-16: Hannah Jossi, 29.0 17-18: Kanna Scoggin, 34.0 19-29: Sydney Johnson, 28.8 45-49: Alice Blankenship, 37.8
Men: 13-14: Jeffrey LaCoste, 28.1 15-16: Aaron McFadden, 24.7 19-29: Eric Dahl, 22.7 30-39: Travis Wong, 26.9 45-49: Lou Kaczenski, 27.4 50-54: Glen Hunt, 27.6 60-64: Jack Casey, 28.2 65-69: David J. Elliott, 35.9
400m Women: 15-16: Hannah Jossi, 1:03.2 19-29: Sydnie Johnson, 1:01.3
Men: 13-14: Jackson Davis, 1:04.1 15-16: Ben Rodriguez, 54.5 17-18: Landon Smith, 58.6 30-39: Joshua Gordon, 1:00.2 55-59: Richard Clark, 1:00.4
800m Women: 13-14: Chelsea Bal, 3:27.8 15-16: Molly Bohrer, 2:48.5 19-29: Brianna Anderson-Gregg, 2:21.0
Men: 17-18: Korey Smith, 1:59.9 19-29: Alex Jones, 2:01.4 30-39: Orestes Gutierrez, 2:01.4 40-44: Byrke Beller, 2:14.2 50-54: Galen Martin, 2:36.4 55-59: Bill Maier, 2:20.0
1500m Women: 13-14: Danielle Jones, 6:23.6 15-16: Molly Bohrer, 5:28.4 19-29: Emily McMahon, 4:35.8 45-49: Sharon Rogers, 6:21.5 50-54: Trisha Kluge, 6:03.4
Men: 13-14: Taylor Ball, 4:58.9 17-18: Salvador Valencia, 4:28.0 19-29: Alex Jones, 4:17.6 30-39: Joshua Gordon, 4:24.9 55-59: Richard Clark, 4:57.8
2000m Steeplechase Women: 15-16: Hannah Bolton, 8:22.0 17-18: Megan West, 9:08.7 19-29: Audrey Squires, 8:02.7 50-54: Kerry Augustiniak, 9:25.6
Men: 13-14: Michael Martin, 8:38.3 15-16: Benjamin, 8:05.0 17-18: Joe Holvey, 6:37.6 45-49: Derek French, 9:09.1
3000m Steeplechase Men: 19-29: Walker Augustiniak, 9:56.3 30-39: Josh Marean, 12:35.9 45-49: Richard Gambino, 13:07.8
High Jump Women: 13-14: Ellie Pasco-Long, 4-0 15-16: Erin Clark, 4-0 19-29: Chelsey Augustiniak, 5-0
Men: 13-14: David Holland, 4-6 15-16: Jake LaCosta, 6-0 17-18: Brandon Nash, 6-4 19-29: Marcus O’Jala, 5-10 30-39: Kyley Johnson, 6-10 40-44: Peter Nosler, 5-2 60-64: Jack Casey, 4-8
Long Jump Women: 13-14: Cara Hettick, 12-7 ½ 15-16: Kelsie Loomis, 15-1
Men: 13-14: Aaron Heldt, 16-8 15-16: Austin Bard, 21-9 17-18: Josh Reznick, 20-7 45-49: Chris Bates, 19-7
Triple Jump Men: 13-14: Jeffrey LaCoste, 32-0 ½ 15-16: Jack Miller, 37-9 ½ 19-29: Josh Ellingson, 38-11
Hammer Women: 17-18: Ashley Agenbroad, 78-11 19-29: Courtney Millsap, 95-2
Men: 13-14: Zane Wardwell, 68-2 17-18: Hayden Davis, 39-7 19-29: Max Perry, 179-7 65-69: Chuck Chapin, 147-1 70+: Jack Kuhns, 94-4 1/2
Shot Put Women: 13-14: Cat Orelland, 17-8 ½ 15-16: Sarah Winterstein, 28-7 17-18: Jessica McCullough, 30-6 19-29: Shay Miller, 36-4 30-39: Beth Ann Thorpe, 27-6
Men: 13-14: Ben Harrison, 36-10 ½ 15-16: John Player, 36-1 17-18: Jacob Aguilar, 45-11 ½ 19-29: Ashton Eaton, 43-9 ½ 40-44: Bryan Pinney, 40-10 65-69: Chuck Chapin, 46-1 ½ 70+: Jack Kuhns, 31-7
Discus Women: 15-16: Sarah Winterstein, 91-4 17-18: Jessika McCullough, 107-10 19-29: Shay Miller, 101-8 30-39: Beth Ann Thorpe, 81-7
Men: 13-14: Ben Harrison, 104-6 15-16: Brock Pinney, 123-5 17-18: Oliver Boggs, 130-11 19-29: Ashton Eaton, 147-0 40-44, Bryan Pinney, 101-6 45-49: Chris Bates, 125-1 70+: Jack Kuhns, 85-11
Pole Vault Women: 15-16: Sierra Robertson and Sarah Mihulka, 8-9 17-18: Samantha Anderlie, 8-3
Men: 13-14: Nick Cramblit, 9-9 15-16: Tanner Konen, 9-9 17-18: Mathew Miyamoto, 14-3 19-29: Kevin Ellington, 14-3 50-54: Dan Umenhoffer, 12-3 65-69: John Altendorf, 12-3
Wednesday, July 20 12 and Under, age group winners Low hurdles Girls: 9: Kaitlyn Cook, 20.8 10: Michelle Awh, 17.5 11: Matilda Rey, 15.6 12: Azara Tilt, 16.9
Boys: 9: Alex Head, 19.5 10: Riley Thompson, 19.9 11: Daniel French, 19.9 12: Ben Blythe, 15.6
100m Girls: 7: Kylie Taylor, 18.2 8: Meg Hubbs, 17.6 9: Jada Phelps, 16.8 10: Jordan, 15.6 11: Rachel Strasdas, 14.7 12: Bailee Carroll, 14.6
Boys: 7: Will Ficek, 17.7 8: Vincent Mestler, 16.8 9: Casey Foss, 16.5 10: Nic McCartin, 14.6 11: Will Seubert, 15.8 12: Lucas Wilson, 13.2
200m Girls: 7: Kallin Sperry, 40.7 8: Kiran Sperry, 39.7 9: Jada Phelps, 37.0 10: Jetta Gorman, 34.2 11: Mathilda, 31.0 12: Bailee Carroll, 30.6
Boys: 7: Henry White, 40.5 8: Jeremy Foss, 40.0 9: Casey Foss, 34.6 10: Nic McCartin, 31.7 11: Iikaika, 38.1
400m Girls: 7: Kallin Sperry, 1:31.5 8: Kiran Sperry, 1:29.0 9: Hope Duhaime, 1:30.5 10: Jetta Gorman, 1:20.9 11: Caramia Mestler, 1:22.1
Boys: 7: Henry Wayte, 1:36.2 8: Jeremy Foss, 1:39.0 10: Tommy, 1:17.6 11: Gabe Poindexter, 1:21.2 12: Keegan Dillon, 1:08.4
800m Girls: 9: Jalen Hodges, 3:03.7 10: Maddy Hubbs, 3:08.3 11: Caramia Mestler, 3:07.2
Boys: 8: Vincent Mestler, 3:04.7 9: Casey Foss, 3:04.1 10: Tommy Case, 2:56.8 11: Gabe, 2:59.6 12: Griffin Coleman, 2:48.3
High Jump Girls: 10: Delaney B., 3-9 11: Rachel S., 4-1 12: Laurel E., 3-9
Boys: 10: Luke S., 3-6 11: Caleb P., 3-9 12: Everett B., 4-5
Long Jump Girls: 7: Shyanne Fenley, 6-11 8: Sebrea Slaughter, 8-5 9: Jaelen Hodges, 9-8 10: Aviv Bernsteiner-Livne, 10-3 ½ 11: Mathilda Rey, 13-4 12: Claire Lehnert, 12-11
Boys: 7: Will Ficek, 8-8 8: Vincent Mestler, 8-10 9: Alex Head, 9-5 10: Nic McCartin, 13-4 11: Will Seubert, 11-4 ½ 12: Lucas Wilson, 15-5
Shot Put Girls: 10: Jaelen Hodges, 15-2 11: Malia Stubbs, 18-9 ½ 12: Ryann Thompson, 28-4
Boys: 10: Andrew Dryden, 25-9
Discus Girls: 11: Selena, 24-3 12: Ryann Thompson, 47-4
Boys: 10: Kaleb Chappell, 33-9
Softball Throw Girls: 7: Kate, 41-0 8: Cailee Hallett, 44-0 9: Madeline Blyton, 55-2 10: Bethany, 51-5 11: Malia Stubbs, 87-0 12: Natasha Giulietti, 49-4
Boys: 7: Will Ficek, 65-5 8: Miles, 84-6 10: Colten Hallett, 100-1 11: Seth Weinheimer, 126-4 12: Cayden Spenser, 131-9
|